Zaczęły się prace rewitalizacyjne na placu Grunwaldzkim, które obejmują między innymi nowe nasadzenia roślin oraz korektę drzew. Projekt zakłada odtworzenie zielonych terenów z lat 1906-1914 na podstawie dostępnych zdjęć z tego okresu.
W projekcie wykonawczym podano szczegółowy opis przeprowadzonej inwentaryzacji dendrologicznej w terenie. Zlokalizowano, zidentyfikowano gatunki i dokonano podstawowych pomiarów dendrometrycznych wszystkich drzew i krzewów. Analiza wykazała, że starodrzew otaczający plac datuje się na XIX wiek, natomiast drzewa i krzewy na terenie są efektem sukcesywnych nasadzeń rozpoczynając od lat 70. XX wieku.
Ze względu na przerośnięcia i zdegenerowanie głównie krzewów iglastych, zostały one przeznaczone do wycięcia. W ich miejsce pojawi się nowa różnorodna roślinność, w tym drzewa, krzewy, byliny i obsada sezonowa. Planowane jest posadzenie 10 klonów i lip drobnolistnych. Wśród ponad 330 krzewów znajdą się hortensje bukietowe i drzewiaste, lilaki, jaśminowce, tawuły szare, róże rabatowe, laurowiśnie wschodnie oraz bluszcz pospolity. Dużą grupę roślin, czyli ponad 1400 sztuk, stanowić będą byliny, takie jak liliowce, jeżówki purpurowe, liatry kłosowe, rozchodniki okazałe, ciemierniki białe, czyśćce wełniste, sasanki zwyczajne i szałwia omszona. Wiosną będziemy mogli podziwiać krokusy i tulipany.
Podczas prac ziemnych wykonawca będzie dbał o minimalizację uszkodzeń drzew, zapewniając ich odpowiednie zabezpieczenie.
Plac Grunwaldzki, położony poza historycznymi murami miejskimi, jest objęty ochroną zabytków. Dlatego projekt zagospodarowania zieleni musiał uzyskać aprobatę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Przypomnijmy, że firma AKWAPLANTA Sp. z o.o. z Wrocławia została wyłoniona w przetargu do realizacji inwestycji o wartości 2 703 171 zł. Miasto otrzymało rządową dotację w wysokości 1 miliona 800 tys. zł na ten cel.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl