Praca dla studenta we Wrocławiu. Zarobki, oferty, wymagania

Wrocław to miasto, które przyciąga wielu polskich i zagranicznych studentów. Jest nie tylko dużym ośrodkiem akademickim, ale stanowi również jeden z najatrakcyjniejszych rynków pracy w Polsce. Studenci chętni do znalezienia zatrudnienia, natrafią tu na wiele ciekawych ofert pracy. 

Praca w trakcie studiów się opłaca 

Oferty we Wrocławiu w portalu pracy GoWork.pl zawierają wiele propozycji dodatkowego zarobku, które, ze względu na m.in. elastyczny grafik i niepełny wymiar etatu, mogą być atrakcyjne również dla studentów. Wielu pracodawców poszukuje osób posiadających właśnie status żaka, czy wręcz wymaga go od potencjalnych kandydatów, ponieważ zatrudnienie takiego pracownika jest zwyczajnie tańsze. 

Umowa zlecenie gwarantuje brak konieczności opłacania składki ubezpieczeniowej do ZUS-u. Studentów do 26. roku życia obowiązuje także tzw. zerowy PIT. Proponowana kwota zarobków brutto staje się tym samym kwotą “na rękę”. Dzięki temu student otrzyma większą wypłatę, nie mówiąc już o zyskaniu cennego doświadczenia w CV. 

Które branże chętnie zatrudniają studentów z Wrocławia?

Jedna z branży, która przoduje we Wrocławiu w zatrudnianiu osób uczących się, to obsługa klienta. Student może pracować w recepcji wielu miejsc, zwłaszcza punktów usługowo-rozrywkowych. Takiego pracownika przyjmą m.in. punkty informacji turystycznej, kina, kręgielnie, ale także różne firmy call center. Studenci chętnie dorabiają popołudniami i w weekendy, a tym samym odciążają pracowników pełnoetatowych, którzy wolą np. pracę w godzinach porannych od poniedziałku do piątku. Inaczej sprawa ma się oczywiście ze studentami zaocznymi. 

Praca w recepcjach podobna jest do ofert zatrudnienia w różnorodnych przedsiębiorstwach i korporacjach, które szukają studentów do pomocy przy pracach biurowych. Inny sektor, który zrzesza sporą liczbę wrocławskich studentów, to handel. Zatrudnienie czeka m.in. na stanowisku kasjera-sprzedawcy i to nie tylko w sklepach spożywczych czy z odzieżą. Pracy dobrze jest szukać m.in. w licznych galeriach handlowych. Warto wspomnieć także o gastronomii, bo i ona umożliwia pogodzenie obowiązków zawodowych z nauką, daje elastyczne godziny pracy oraz nie wymaga wielu kompetencji na start. 

Jakie inne możliwości ma student ze stolicy Dolnego Śląska?

Jeśli student dobrze zna języki obce, może znaleźć zatrudnienie nawet na wyższych stanowiskach i z lepszą stawką. Potrzebni są m.in. redaktorzy, tłumacze, doradcy klienta czy managerowie. Dorabiać można także nie w pracy stałej, lecz przy okazjonalnych zleceniach. W takim charakterze pracują m.in. hostessy czy pomocnicy na różnego rodzaju eventach, targach, konferencjach, festiwalach, koncertach itp. Wrocław to miasto, w którym takie wydarzenia odbywają się regularnie i grupują sporą liczbę pracowników. 

Osoby energiczne i lubiące dzieci znajdą zajęcie jako opiekunowie i animatorzy. Posiadacze prawa jazdy kategorii B i własnego środka transportu mogą dorabiać w charakterze dostawców jedzenia i zakupów albo oferować przejazdy mieszkańcom Wrocławia i okolic miasta. Studentów przyciąga także branża e-commerce, w której odpowiadają oni za zdalną obsługę zamówień oraz wysyłkę zakupionego asortymentu do klientów. Udzielanie korepetycji to sposób na dodatkowy zarobek znany studentom nie od dziś. “Korki” ciągle cieszą się dużym powodzeniem, wielu rodziców dzieci oraz profesjonalne firmy dadzą pracę osobom chętnym do przeprowadzania nauczania. 

Wymagania w ofertach pracy kierowanych do studentów 

W ogłoszeniach najczęściej podkreśla się, że kandydat nie musi mieć doświadczenia, a jedynie chęci i motywację do stałej współpracy i poszerzania swoich kompetencji. W gastronomii konieczna jest gotowość do wyrobienia aktualnych badań sanitarno-epidemiologicznych. W obsłudze klienta oczekiwana, chociaż podstawowa, znajomość języka angielskiego

Poza tym przydaje się sprawna obsługa komputera i programów oraz sprzętów biurowych. Pracodawcy oczekują osób z zapałem i chęcią do nauki, studentów komunikatywnych i z wysoką kulturą osobistą. Pozostałe cechy zależą od rodzaju wykonywanej pracy, ale kandydatów ocenia się głównie poprzez pryzmat kompetencji miękkich. Z oczywistych powodów mniejszą rolę odgrywają takie sprawy, jak choćby doświadczenie, które w tym wieku rzadko kiedy bywa imponujące.

Ile zarobi student z Wrocławia?

Wysokość wynagrodzeń oferowanych studentom z Wrocławia podaje się zwykle w stawkach godzinowych. Studenci mogą najczęściej liczyć na tzw. najniższą krajową albo kilka złotych więcej. W ofertach pracy przewijają się widełki typu od 19,70 zł do 22 zł za godzinę pracy. Czasem można natknąć się na stawkę do 25 zł/h. Oczywiście możliwe są także lepsze zarobki, ale wówczas najczęściej trzeba posiadać już większe kompetencje, np. dobrze znać wybrany język obcy. Stawka godzinowa jest zdecydowanie większa, jeśli student dorabia przy okazyjnych eventach. Przykładowo animator, który spędzi z dziećmi kilka godzin podczas urodzin, może zarobić od 40 do nawet 140 zł za godzinę pracy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *