Forum Ekonomiczne w Karpaczu to wiodąca konferencja gospodarczo-polityczna Europy Środkowej i Wschodniej, która od ponad trzech dekad pozwala liderom z całego świata wymieniać się doświadczeniami i wspólnie pracować nad zbudowaniem lepszej przyszłości. Przedstawiciele z ponad 60 państw przychodzą, by wspólnie pracować nad realizacją różnorodnych celów i aspiracji.
W tegorocznej XXXII edycji Forum, którego hasło przewodnie brzmi „Nowe Wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”, weźmie udział ponad 5 tysięcy gości z Europy, USA, Azji i Afryki. Swoją obecność zapowiedzieli prezydenci, premierzy, decydenci polityczni, włodarze miast, prezesi państwowych spółek oraz globalnych firm, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci i artyści. Każdy z nich przyczyni się do dyskusji na temat polityki, gospodarki oraz spraw społecznych.
Wśród prelegentów znajdą się m.in. Ricardo Conde, prezes Portugalskiej Agencji Kosmicznej, który odpowiada za realizację wizji udziału Portugalii w ekspansji kosmicznej, Emanuela Claudia Del Re, specjalny przedstawiciel UE w regionie Sahelu, autorka wielu europejskich polityk imigracyjnych, a także Generał Robert Spalding, autor książkowych bestsellerów, ekspert w dziedzinie relacji USA-Chiny, a także osoba zajmująca wysokie stanowisko w Departamencie Obrony i Stanu USA oraz w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Liz Plank, pisarka, mówczyni, inspirująca prezenterka i dziennikarka największych stacji telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych, Angela Williams, pierwsza afroamerykanka stojąca na czele największej amerykańskiej organizacji charytatywnej United Way Worldwide, a także Siyabulela Mandela, prawnuk Nelsona Mandeli oraz niezależny konsultant ds. praw człowieka również przyczynią się swoją wiedzą do wyjątkowych debat Forum.
Tegoroczne Forum Ekonomiczne wyróżni niezwykłych ludzi, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe z Europy, ustanawiając trzy kategorie nagród: Człowiek Roku, Firma Roku oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Rada Programowa zdecyduje, kto otrzyma te prestiżowe wyróżnienia.
Raport Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie jest jednym z najważniejszych elementów Forum Ekonomicznego. W tym roku, w ramach VI edycji raportu, zostanie przedstawiona prognoza stanu gospodarki Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w 2023 roku.
Raport prezentuje szereg wyzwań stojących przed gospodarkami krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Przyjrzano się w nim zarówno skutkom wojny i pandemii, jak i wpływowi inwestycji na rozwój gospodarczy, wysokiej inflacji, zmianom w polityce fiskalnej, zagrożeniom bezpieczeństwa żywieniowego, dostępowi do technologii cyfrowych w ochronie zdrowia, bezpieczeństwu energetycznemu, trendom na rynku pracy i zmianom w zachowaniu konsumentów. Ten wyjątkowy raport można zakupić podczas drugiego etapu rejestracji na Forum Ekonomicznym.
W trakcie trwania trzydniowego wydarzenia w Karpaczu zaplanowano różnorodne atrakcje kulturalne i rekreacyjne – od spotkań autorskich przez koncerty i pokazy filmowe, aż po prezentacje atrakcji turystycznych regionu. Każdego dnia po zakończeniu konferencji będzie można skorzystać z takich możliwości.
Cykl spotkań autorskich i spotkań z ekspertami będzie wyjątkową okazją do poszerzenia wiedzy. Wystąpią w nim takie osobistości jak prof. Jan Kreft („Władza misjonarzy. Świt i zmierzch świeckiej religii w Dolinie Krzemowej”), prof. Grzegorz Kołodko („Wojna i Pokój”), prof. Michał Lubina („Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin”), prof. Marcin Solarz („Geograficzno-polityczny atlas Polski”), dr Bartłomiej Radziejewski („Polska między wielkością a zanikiem”) oraz Marek Budzisz („Samotność Strategiczna Polski”).
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl