Ministerstwo Klimatu i Środowiska donosi, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatą ponad 300 milionów złotych dotacji z programu Czyste Powietrze, co dotyka kilkanaście tysięcy rodzin oczekujących na obiecane środki. Powodem opóźnień jest brak zabezpieczenia finansowego przez poprzedni rząd, co skutkuje wstrzymaniem wypłat przez NFOŚiGW.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska otrzymało informacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o zaległościach wypłat dotacji z programu Czyste Powietrze w styczniu 2024 r. W poprzednim roku przyjęto do realizacji wnioski, pomimo braku pokrycia finansowego. W połowie grudnia 2023 r. zatrzymano wypłaty z powodu wyczerpania pieniędzy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i funduszach wojewódzkich, które zaczęły się kończyć.
Skutki blokowania przez PiS funduszy z KPO i niewdrażania pozostałych programów unijnych są katastrofalne. To brak wyobraźni i życie na kredyt, a rachunki za tę nieodpowiedzialną politykę płacą dziś Polacy – stwierdza Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
Pracujemy intensywnie nad rozwiązaniem problemu pozostawionego przez PIS. Naszym celem jest ustalenie kwestii prawnych i znalezienie środków finansowych, szczególnie w kontekście braku wypłaty około 100 milionów złotych przez NFOŚ co tydzień – mówi Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.
MKiS planuje przekazać informacje o postępach w udrożnieniu programu Czyste Powietrze w najbliższych dniach.
Dotacje nie są wypłacane od kiedy?
Opóźnienia w wypłatach dotacji wystąpiły w pierwszej połowie grudnia.
Które wojewódzkie fundusze przestały jako pierwsze wypłacać dotacje?
Problem dotknął w pierwszej kolejności WFOŚiGW w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu.
Czy wszystkie wojewódzkie fundusze mają zaległości w wypłatach i który ma największe zaległości?
We wszystkich WFOŚiGW występują ograniczenia w wypłatach dotacji.
Na ten moment czeka 23 000 wniosków na rozpatrzenie.
Obecnie czeka na zapłatę 23 000 wniosków.
Jaka jest średnia kwota dotacji w programie Czyste Powietrze?
Średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie dla obecnie prowadzonego naboru wynosi 41 tys. zł.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl